Aktualności

Konferencja o ochronie przyrody

Konferencja oficjalnie rozpoczęła realizację ważnego projektu w naszej gminie.

Ze względów na panujące obostrzenia, zdecydowaliśmy się przeprowadzić to ważne spotkanie w formie on-line. Cieszymy się, że tak wiele osób i przedstawicieli rozmaitych instytucji było zainteresowanych naszą konferencją – mówi Karolina Brzezińska- Ugorek z Urzędu Miejskiego w Kępicach. W ramach realizowanego projektu pn. „Ochrona rodzimej przyrody przed inwazją barszczu Sosnowskiego, rdestowca ostrokończystego oraz nawłoci kanadyjskiej w gminie Kępice i Kobylnica”, dziś odbyła się konferencja otwierająca projekt.

Burmistrz Magdalena Majewska przypomniała intencje towarzyszące kępickim samorządowcom w początkowych latach walki z barszczem Sosnowskiego. – Jesteśmy gminą popegeerowską, w związku z tym roślina ta występowała u nas dość powszechnie. Niestety, mieliśmy dużo zgłoszeń o poparzeniach dzieci i osób dorosłych. Stwarzała ona zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców, dlatego wspólnie z radnymi postanowiliśmy podjąć z nią walkę – wspominała pani burmistrz. Gmina Kępice wykorzystywała środki zewnętrzne na prowadzenie zabiegów związanych z likwidacją tej niebezpiecznej rośliny. – Dzięki otrzymanym środkom z Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 będziemy kontynuowali walkę z barszczem Sosnowskiego. Rozszerzymy  nasze działania także o kolejne gatunki inwazyjne: rdestowca ostrokończystego oraz nawłoć kanadyjską. Chętnie będziemy dzielić się naszymi doświadczeniami z innymi podmiotami – deklaruje Burmistrz Majewska.

O szczegółach i założeniach projektu opowiadała jego koordynatorka Karolina Brzezińska – Ugorek. – Oprócz samych zabiegów, duży nacisk będziemy także kładli na cele edukacyjne. Chcemy uświadamiać mieszkańców, że warto promować gatunki roślin rodzimych – wyjaśniała. Z kolei o wpływie roślin obcego pochodzenia na ekosystem mówili dr Anna Krzysztofiak oraz dr Lech Krzysztofiak z Wigierskiego Parku Narodowego.  W swoim panelu przybliżyli także metody stosowane  w zwalczaniu inwazyjnych gatunków roślin. Wiceburmistrz Maciej Chaberski opowiedział o doświadczeniach Gminy Kępice w likwidacji roślin inwazyjnych. Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny.

Gmina Kępice realizuje projekt pn. „Ochrona rodzimej przyrody przed inwazją barszczu Sosnowskiego, rdestowca ostrokończystego oraz nawłoci kanadyjskiej w Gminie Kępice i Kobylnica”, współfinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”, obszar programowy: Środowisko. Celem projektu jest ochrona bioróżnorodności ekologicznej, poprzez eliminację inwazyjnych gatunków obcych tj. barszczu Sosnowskiego, nawłoci kanadyjskiej oraz rdestowca ostrokończystego i promocję gatunków rodzimych.