Pierwszy rok zwalczania nawłoci kanadyjskiej w gminie Kępice i Kobylnica
Późnym latem i wczesną jesienią na polach, szczególnie łąkach, nieużytkach i wzdłuż ciągów komunikacyjnych można zauważyć połacie żółto kwitnących kwiatów. Nawłoć dzięki dużej dynamice wzrostu skutecznie konkuruje o światło i składniki odżywcze z rodzimymi gatunkami, zwiększa pH podłoża, zawartości azotu, węgla i substancji organicznych.
Nawłoć z roku na rok zajmuje coraz to większe obszary, po inwentaryzacji tego gatunku inwazyjnego z 2020 r. i aktualizacji 2021 r. stwierdzono na obszarze Gminy Kępice występowanie nawłoci na powierzchni 35 ha, a na obszarze Gminy Kobylnica 15 ha. Aby zatrzymać ten silnie inwazyjny gatunek, jego rozrost i rozprzestrzenianie nasion prowadzone są zabiegi zmierzające do zahamowania inwazji tego gatunku.
W ramach projektu „Ochrona rodzimej przyrody przed inwazją barszczu Sosnowskiego, rdestowca ostrokończystego oraz nawłoci kanadyjskiej w gminie Kępice i Kobylnica” jesienią 2021 r. zostały wykonane pierwsze zabiegi niszczenia nawłoci kanadyjskiej polegający na koszeniu roślin na wysokości od 3 do 6 cm nad ziemią. Zabieg ten zapoczątkował walkę z nawłocią, która będzie trwała do końca 2023 roku, dzięki sukcesywnemu niszczeniu tej inwazyjnej rośliny w miejscach jej występowania pojawią się rodzime gatunki, a dzięki temu nastąpi powrót do równowagi ekosystemu. Aby skuteczniej walczyć z nawłocią, w miejscu jej występowania wysiana została mieszanka rodzimych gatunków traw. Przyczyni się to do osłabienia wzrostu nawłoci kanadyjskiej. Dzięki pierwszym zabiegom, zmniejszyło się zagęszczenie ilości poszczególnych okazów na całej skoszonej powierzchni, każdy kolejny rok będzie przyczyniał się do stopniowego wyeliminowania tej rośliny.