Aktualności

Za nami pierwszy rok zwalczania barszczu Sosnowskiego!

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) jest rośliną niezwykle ekspansywną, która potrafi w krótkim czasie opanować duży obszar, zabierając przestrzeń życiową innym gatunkom. Jej inwazyjność spowodowana ogromnymi rozmiarami (okazy mogą osiągać 4 m wys. i mieć liście średnicy do 150 cm), szybko kiełkuje i rośnie. Jej szkodliwość ma ogromne znaczenie dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt a także zachowania cennej bioróżnorodności. Z tego powodu Gmina Kępice od kilku lat skutecznie walczy z rozprzestrzenianiem się tej silnie inwazyjnej rośliny.

Pierwsze  dwa zabiegi mechanicznego usuwania barszczu Sosnowskiego w ramach projektu „Ochrona rodzimej przyrody przed inwazją barszczu Sosnowskiego, rdestowca ostrokończystego oraz nawłoci kanadyjskiej w gminie Kępice i Kobylnica” został przeprowadzony 2021 roku, na łącznej powierzchni 19 ha. 9,5 ha na terenie Gminy Kępice i 9,5 ha terenie Gminy Kobylnica. Wykonanie zabiegów przez Wykonawcę potwierdzone jest protokołem odbioru wykonanych prac. Obszar opanowany przez barszcz Sosnowskiego został dokładnie zinwentaryzowany przed rozpoczęciem projektu.

W ramach zabiegów niszczenia barszczu Sosnowskiego w pierwszym jak i kolejnych zabiegach wykorzystywana jest metoda bezinwazyjna – niszczenie mechaniczne polegające na podcinaniu szyjki korzeniowej za pomocą ostrego szpadla. Jest to metoda dostosowana do specyfiki rozproszonego występowania rośliny – pojedyncze egzemplarze lub grupy kilku roślin oraz do bliskości występowania obszarów cennych przyrodniczo (Natura 2000, Obszar Chronionego Krajobrazu „Jezioro Łętowskie oraz Okolice Kępic”, Park Krajobrazowy „Dolina Słupi”), zabudowań mieszkalnych, budynków gospodarczych i upraw. Z tego powodu zrezygnowano z inwazyjnych metod chemicznych. Część zabiegów wykonywanych jest na obszarach o ograniczonej dostępności, na terenach podmokłych i zalesionych. W tym przypadku koszenie i podcinanie jest najodpowiedniejszą metodą, która ma na celu niedopuszczenie do wytworzenia nasion, a co za tym idzie ograniczenie dalszej ekspansji rośliny na nowe obszary. Szacujemy, iż powierzchnia opanowana przez barszcz Sosnowskiego zmniejszyła się o około 20%.

Celami tych  zabiegów jest ograniczenie wzrostu i kwitnienia rośliny (dalszej ekspansji) oraz uniemożliwienie kiełkowanie kolejnym zdeponowanym nasionom, które mogą czekać w ziemi na odpowiednie warunki nawet kilka lat, zachowując przy tym swoją zdolność do kiełkowania.