Aktualności

Rozpoczęliśmy kolejny rok zwalczania barszczu Sosnowskiego

Pod koniec maja został przeprowadzony jeden z czterech zabiegów niszczenia tej silnie inwazyjnej i toksycznej rośliny, przewidzianych w 2022 roku.

Zabiegi prowadzone były w czasie wczesnego wzrostu rośliny, kiedy długość liści wynosiła od 20 do 70 cm. Wczesne usunięcie rośliny ze środowiska jest bardzo ważne, ponieważ nie posiada ona jeszcze kwiatostanu, a co za tym idzie nie ma zagrożenia rozprzestrzeniania się nasion.

Barszcz Sosnowskiego niszczony jest za pomocą nieinwazyjnej metody (nie wpływa na środowisko), tj. wykopywanie i podcinanie szyjki korzeniowej. Zabieg ten powtarzany jest cztery razy w roku aby uzyskać dużą skuteczność eliminacji tej rośliny. Najskuteczniejszą metodą jest oprysk chemiczny, jednak z uwagi na skutki uboczne i bliskość zabudowań mieszkalnych oraz cennych siedlisk przyrodniczych, na etapie przygotowania wniosku o dofinansowanie zrezygnowaliśmy z użycia tej metody.

Pracownicy Spółdzielni Socjalnej „RAZEM” wykonując zabiegi niszczenia barszczu Sosnowskiego ubrani są w odpowiednią odzież ochronną, maski oraz rękawice. Barszcz należy do roślin niezwykle niebezpiecznych, oparzenia, które powstają po bezpośrednim kontakcie z różnymi częściami zielonymi barszczu są trudne do zagojenia. Odpowiedzialne za to są zawarte w soku barszczu furanokumaryny.

Zabiegi prowadzone były na szeroką skalę, swoim zasięgiem obejmowały 20 miejscowości na terenie dwóch gmin: Kępice i Kobylnica, m. in.: Barcino, Biesowice, Ciecholub, Korzybie, Osowo, Podgóry, Przytocko, Bolesławice, Komorczyn czy Słonowice.